Skip to content

متخصص سئو

یک متخصص سئو از تجزیه و تحلیل دیجیتال و مهارت های بازاریابی برای تغییر حضور آنلاین یک شرکت استفاده می کند. راهنمای شغلی متخصص سئو  می‌تواند به شروع یک شغل پردرآمد در بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) و بازاریابی دیجیتال کمک کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد نقش متخصص سئو، مسئولیت های شغلی و مهارت های مورد نیاز، ادامه مقاله را بخوانید.

متخصص سئو کیست

یک متخصص سئو یک وب سایت را آزمایش، تجزیه و تحلیل و تغییر می دهد تا برای موتورهای جستجو بهینه شود و متعاقباً وب سایت در نتایج جستجو در موتورهای جستجوی اصلی مانند گوگل و بینگ رتبه بالاتری کسب می کند.

متخصص سئو بهینه سازی صفحه را در یک وب سایت انجام می دهد تا اطمینان حاصل کند که نتایج جستجو مرتبط هستند و تجربه کاربری مثبتی ایجاد می کند، ترافیک وب سایت رو به رشد، حجم سرنخ و آگاهی از برند ایجاد می کند. به عبارت دیگر، یک متخصص سئو هیچ تفاوتی با سایر حرفه ای های بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی سنتی ندارد: آنها در نهایت در تلاش هستند تا فروش بیشتری را برای شرکتی که در آن کار می کنند ایجاد کنند.

با انجام تحقیقات کلمات کلیدی و استفاده از ابزارهای سئو مانند گوگل آنالیتیکس، یک متخصص سئو می تواند دید وب سایت را در گوگل افزایش دهد که به نوبه خود مزایای عمده ای برای هر شرکتی دارد. برخی ممکن است برای توسعه ابتکارات جدید یا مدیریت بهتر حساب‌های رسانه‌های اجتماعی برای افزایش تعامل و ترافیک کاربران، با سایر اعضای یک تیم بازاریابی همکاری نزدیک داشته باشند.

نقش متخصص سئو

نقش یک متخصص سئو بهبود رتبه بندی وب سایت را در موتورهای جستجوی اصلی مانند گوگل است. متخصص سئو بالا بردن رنکینگ صفحه را برای تولید نتایج جستجوی مرتبط و تجربه کاربری مثبت، ترافیک سایت رو به رشد، حجم سرنخ و آگاهی از برند تضمین می کند.

هدف اصلی یک متخصص سئو مانند هر بازاریاب ایجاد فروش بیشتر برای شرکت یا کسب و کار است. با استفاده از تاکتیک‌های هوشمندانه یک متخصص سئو می‌تواند بازدید وب‌سایت را در موتورهای جستجو افزایش دهد که در نهایت منجر به افزایش ترافیک و فروش بیشتر می‌شود .

سایر وظایف شامل پیاده سازی و نگهداری تگ های عنوان و متا، تغییر مسیر URL و خطاهای 404، تجزیه و تحلیل حضور رقبا در وب؛ نظارت بر کنسول جستجوی گوگل و ابزارهای وب مستر مشابه؛ شناسایی فرصت های لینک سازی؛ و قراردادهای مذاکره با آژانس ها و فروشندگان می باشد.

سئو بخشی جدایی ناپذیر از بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) است. البته دانش SEM برای متخصصان سئو ضروری است.

مسئولیت های شغلی متخصص سئو

مسئولیت‌های شغلی متخصص سئو بر اساس اینکه فردی برای یک آژانس بازاریابی دیجیتال کار می‌کند یا در بخش بازاریابی دیجیتال یک شرکت یا فریلنسری برای یک شرکت خدمات ارائه می کند، متفاوت است، اما شرح شغل اکثر متخصصین سئو شامل موارد زیر می‌شود:

  • توسعه استراتژی های بهینه سازی: با این کار  رتبه بندی نتایج موتور جستجوی وب سایت شرکت افزایش می یابد.
  • تست کمپین های جستجو: متخصص سئو تست ها را اجرا می کند، داده ها و نتایج را جمع آوری و تجزیه و تحلیل و همچنین روندها و بینش ها را برای دستیابی به حداکثر بازگشت سرمایه شناسایی می کند.
  • مدیریت هزینه های کمپین های سئو: حفظ بودجه، برآورد هزینه های ماهانه و تطبیق تفاوت ها به عهده متخصص سئو است
  • همکاری با سایر مجموعه های یک شرکت: یک متخصص SEO با تیم توسعه دهندگان وب، تیم تولید محتوا و بازاریابان باید همکاری نزدیک داشت تا از عملی شدن بهترین شیوه های SEO مطمئن شود.
  • انجام تحقیقات مداوم: کشف کلمات کلیدی مرتبط جدید برای استفاده در وب سایت شرکت، تحقیق و اجرای توصیه های بهینه سازی موتور جستجو نیز دیگر وظیفه یک متخصص SEO است.
  • ایجاد استراتژی لینک سازی
  • بررسی معیارهای عملکرد روزانه: با ابزارهای SEO مانند گوگل آنالیز برای درک عملکرد استراتژی سئو بر عهده متخصص سئو است.

دور از ذهن نیست که مسئولیت بهینه سازی صفحه برای بازاریابی موتورهای جستجو نیز جزو مسئولیت های متخصصین سئو دسته بندی میشود.

متخصص سئو به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

مهارت های ارتباطی همه چیز است. اگر مشتری شما را استخدام می کند تا سایت خود را توسعه دهید، باید بتوانید بهترین اقدام را بیان کنید و توضیح دهید که چرا برای او بهترین است. آنها باید کاری را که شما انجام می‌دهید تصور کنند تا بتوانند مالک آن باشند و مطمئن باشند که شما تصمیمات عاقلانه‌ای برای شرکتشان می‌گیرید. البته باید Google Analytics ، سایر ابزار تجزیه و تحلیل وب و همچنین ابزارهای سئو مانند SEMrush و Moz را بشناسید.

مراحل تبدیل شدن به متخصص سئو

مرحله 1. نحوه کار موتورهای جستجو را بیاموزید

الگوریتم‌های جستجوی گوگل فاکتورهای مختلفی را برای منعکس کردن این نتایج در چند ثانیه به کاربران در نظر می‌گیرند. سیستم های رتبه بندی آن صدها میلیارد صفحه وب را در چند میلی ثانیه ارزیابی می کنند تا مرتبط ترین اطلاعات را به شما ارائه دهند و همه چیز با کلماتی که در نوار موتور جستجو تایپ می کنید شروع می شود.

سیستم‌های Google به دقت به کلماتی که استفاده می‌کنید، ترتیب آنها و حتی نحوه املای آنها نگاه می‌کنند تا مرتبط‌ترین نتایج را تعیین کنند. کلمات کلیدی مورد استفاده برای تعیین هدف جستجو را تشخیص می دهد و وب را برای یافتن این کلمات در صفحات فهرست شده جستجو می کند.

الگوریتم های جستجو همچنین کیفیت صفحات وب را قبل از بالا بردن نتایج جستجو رتبه بندی می کنند. سیستم‌های گوگل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که صفحاتی را که به نظر می‌رسد در موضوعات مرتبط هستند، تشخیص دهد. همچنین صفحات وب بازدید شده توسط دیگران را که پرس و جوهای مشابهی انجام می دهند را ردیابی می کند. هدف این است که قابل اعتمادترین صفحات وب را در هر جستجوی بالا ارائه دهید.

قابلیت استفاده از صفحه نیز در رتبه بندی آن در جستجوها نقش دارد. اگر خواندن یا پیمایش آن دشوار است، مهم نیست که محتوای آن چقدر خوب است، ممکن است در جستجو پایین‌تر نشان داده شود.

خدمات حرفه ای سئو
مهارت های یک متخصص سئو

مرحله 2. مهارت های اصلی در سئو را فرا بگیرید

برای تبدیل شدن به یک متخصص بازاریابی سئو، چندین مهارت اصلی وجود دارد که باید برای موفقیت در این زمینه ایجاد کنید. همانطور که ابزارهای تجارت را یاد می گیرید، در اینجا چندین مهارت اساسی وجود دارد که باید روی آنها تمرکز کنید: تحقیق در مورد کلمات کلیدی، بهینه سازی سئو داخلی، لینک سازی های داخلی ، بازاریابی محتوا و… ما این موارد را در مقاله دیگری در سایت نیلا مارکتینگ توضیح داده ایم.

مرحله 3. از رقبا غافل نشوید

کارشناسان برتر سئو به شما خواهند گفت که اجرای تجزیه و تحلیل عمیق و موثر رقبا از وب سایت ها به همان اندازه محتوایی که ایجاد می کنید برای موفقیت شما مهم است. در این تجزیه و تحلیل، شما نه تنها نحوه عملکرد وب سایت خود را در رتبه بندی جستجو، بلکه جایگاه رقبای خود را نیز ارزیابی خواهید کرد.

این به شما امکان می دهد بازار خود را بهتر درک کنید. با دیدن اینکه کسب و کارهای دیگر در صنعت شما کجا موفق می شوند، می توانید شکاف ها و نقاط ضعف خود را مشخص کنید.

اگرچه این تجزیه و تحلیل ها پیچیده تر از نگاه کردن به رتبه بندی جستجوی رقیب شماست. یک تحلیل موثر رقیب باید حداقل شامل سه حوزه زیر باشد:

  • ترافیک رقبای خود را درک کنید: با استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل ترافیک، می توانید مقایسه مستقیمی با دامنه های رقبای خود انجام دهید و نگاه دقیق تری به ترافیک آنها و یا تعداد بازدیدکنندگانی که در ماه دارند، بیاندازید
  • شناسایی اهداف کلیدواژه: یک تجزیه و تحلیل موثر شکاف کلیدواژه باید به شما کمک می کند که رقبای شما برای کدام کلمات کلیدی رتبه بندی می کنند تا توپ را به طور کامل در زمین آنها پرتاپ کنید.
  • منابع برتر برای بک لینک ها را بیابید: راه دیگری برای برتری در رقابت خود این است که بدانید رقبا کجا بک لینک تولید می کنند. با استفاده از ابزار تحلیل بک لینک می توانید تعداد کل بک لینک ها را بین پنج URL رقیب به همراه جزئیات مفید مقایسه کنید.

مرحله 4. به طور منظم از دانش SEO خود استفاده و اصلاح کنید

یادگیری سئو می تواند بسیار زیاد باشد. اما اگر هدف شما این است که یک متخصص بازاریابی وب سئو شوید، گاهی اوقات، بهترین راه برای آزمایش دانش جدیدتان این است که آن را عملی کنید. بنابراین، از مهارت های SEO که در محتوایی که ایجاد می کنید، استفاده کنید.

با این حال، سئو یک زمینه به سرعت در حال تغییر و به طور مداوم در حال تغییر است. حتی اگر اصول سئو را یاد گرفته باشید، همیشه گرایش های جدیدی برای درک و ابزارهای اضافی برای یادگیری وجود دارد. در اینجا چند راه برای به روز ماندن تغییرات در این زمینه وجود دارد:

شرکت در کارگاه ها: اگرچه مدرکی در زمینه SEO وجود ندارد، بسیاری از کالج ها، دانشگاه ها و سازمان های مرتبط با صنعت گواهینامه ها و کارگاه های آموزشی در این زمینه ارائه می دهند.

به انجمن های صنعتی بپیوندید: با پیوستن به انجمن های صنعت بازاریابی، به اطلاعاتی در مورد روندهای جدید SEO و سایر تاکتیک های بازاریابی محتوا دسترسی خواهید داشت.

وبلاگ‌ها را بخوانید: بسیاری از وبلاگ‌های آموزنده مانند Semrush به‌روزرسانی‌هایی در مورد روند سئو برای دنبال‌کنندگان ارائه می‌دهند.

مطالعه کتاب های مرتبط: هر سال باید کتاب های برتر در زمینه سئو را بررسی کنید تا ببینید رهبران این حوزه چه می گویند.

مرحله 5. نحوه ردیابی عملکرد سئو را درک کنید

به عنوان یک متخصص حرفه ای سئو، موفقیت شما به توانایی شما در محاسبه و تجزیه و تحلیل عملکرد سئو بستگی دارد. با ردیابی و بررسی رتبه‌بندی، ترافیک وب و نرخ تبدیل‌ خود، می‌توانید تعیین کنید که وب‌سایت شما در برابر رقبا چگونه رفتار می‌کند.

ارزیابی معیارها به شما امکان می دهد رتبه بندی موتورهای جستجو را بهبود بخشید. شما می توانید دانشی را که از طریق گزارش های سئو به دست می آورید برای ایجاد محتوای بهتر استفاده کنید. حداقل، گزارش سئوی شما باید شامل پیشرفت های انجام شده، فهرستی از تاکتیک های استفاده شده و تاثیر آنها و هر توصیه ای برای رشد بیشتر باشد.

خدمات شرکت سئو
سئو

مرحله 6. یک شبکه سئو قوی بسازید

هنگام یادگیری و بهبود سئو، شبکه سازی مفید است. از آنجایی که این زمینه دائماً در حال تغییر است، شبکه سازی با سایر متخصصان سئو اجازه می دهد تا جریان آزاد ایده ها و به اشتراک گذاری ابزارها و تاکتیک های سئو انجام شود. و این شبکه همچنین می تواند با مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کند.

اگر به دنبال ایجاد یک شبکه سئو قوی هستید، پیوستن به سازمان های مرتبط با صنعت را در نظر بگیرید که در آن همه اعضا دارای پیشینه و علایق حرفه ای مشابه هستند. رسانه های اجتماعی راه دیگری برای رشد شبکه شما است، یا به گروه های لینکدین بپیوندید یا با استفاده از هشتگ های خاص، چت های توییتر را دنبال کنید. توصیه های مشتری همچنین راه های مفیدی برای ارتباط با سایر کارشناسان سئو و تولیدکنندگان محتوا هستند.

مرحله 7. یاد بگیرید چگونه SEO را به مشتریانی که با صنعت آشنا نیستند توضیح دهید

شما ممکن است بهترین متخصص سئو باشید، اما این بدان معنا نیست که دیگران خارج از حوزه شما متوجه صحبت شما خواهند شد. برای کسانی که در سئو کار نمی کنند، می تواند یک موضوع پیچیده و گیج کننده باشد.

اگر اغلب با مشتریان در صنایع دیگر کار می کنید، احتمالاً باید کار خود را توضیح دهید و اینکه سئو چگونه می تواند برای کسب و کار آنها مفید باشد. برای انجام این کار، باید نکات کلیدی را از این موضوع پیچیده و پیچیده بگیرید و آن را به اطلاعات قابل هضم برای درک افراد عادی تقسیم کنید. این هنگام کار برای یک شرکت مشتری محور بسیار مهم است.

علاوه بر درک سئو، به مهارت های ارتباطی قوی نیز نیاز دارید و با شخصیت و قابل دسترس باشید. ممکن است به ایجاد یک ارائه آسان در مورد موضوعی که می توانید در جلسات اولیه با مشتریان جدید استفاده کنید، کمک کند.

کلام آخر: کار یک متخصص سئو هرگز تمام نمی شود

اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه یک متخصص سئو شوید، هرگز زمان بهتری برای ورود به این صنعت وجود ندارد. این زمینه در حال انفجار است و بسیاری از شرکت های بازاریابی محتوا بر SEO به عنوان ابزاری برای موفقیت تمرکز می کنند. این به این معنی است که افرادی که دارای مهارت های سئو دقیق هستند، تقاضای بالایی دارند.

با این حال، برای متخصص شدن بیش از یادگیری اصول سئو و کسب تجربه لازم است. روند سئو همیشه در حال تغییر است، به این معنی که شما باید دائماً چیزهای جدید در سئو را یاد بگیرید تا در صدر بازی خود باقی بمانید.
با این حال، باید از جایی شروع کنید، و یادگیری اصول اولیه سئو یک راه عالی برای استارت پیشرفت شما است. با گذشت زمان، می‌توانید به هر سایتی نگاه کنید، بدانید چگونه محتوای موجود را تقویت کنید، نقاط ضعف را تعیین کنید و برنامه‌ای برای بهبود رتبه‌بندی موتورهای جستجو ایجاد کنید.

مطالب مشابه

هنوز هیچ دیدگاه ثبت نشده است، لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *