Skip to content

قبل از اینکه به جزئیات تاکتیکی و عملی برنامه رسانه اجتماعی خود بروید، بسیار مهم است که وقتی را برای درک مخاطبین خود بگذارید. چه کسانی هستند؟ به چه چیزی اهمیت می دهند؟ این بخش شما را از طریق چگونگی پاسخ به این سوالات و تعریف مخاطبتان، هدایت خواهد کرد. به شناخت مخاطب اهمیت دهید.

 

ساخت شخصیت ها

برای درک مخاطبین خود – از مشتریان احتمالی تا مشتریان فعلی – می خواهید شخصیت هایی ایجاد کنید که انواع مختلفی از افراد را در مخاطبینتان نشان دهد. اغلب این اطلاعات از کاری که برای تقسیم بندی و مخاطبین هدف در سایر کانال های بازاریابی خود تاکنون انجام داده اید، برای شما دردسترس هستند. در صورتی که چنین است، شاید هنوز هم بخواهید به عقب برگردید و بررسی کنید که آیا این شخصیت ها واقعا مخاطبانی را نشان می دهد که در شبکه های اجتماعی با آنها روبرو هستید یا خیر. گوش دادن به مخاطبان خود در شبکه های اجتماعی می تواند راهی مفید برای تایید این باشد که آیا شخصیت های شما با مخاطب رسانه اجتماعی شما متناسب است یا خیر. گوش دادن به شما کمک می کند تا در زمان واقعی درک کنید که مخاطبان شما واقعا چه چیزی را مورد توجه قرار داده و به اشتراک می گذارند.

اگر از ابتدا شروع می کنید و هنوز شخصیت های مشتری (شناخت مخاطب) ندارید یا آنها را از شخصیت هایی که برای اهداف مختلف طراحی کرده اید، منطبق می کنید، اینجا مجموعه ای از سوالات وجود دارد که شما برای آغاز کار، می توانید از آنها استفاده کنید:

اکثر شرکت ها شخصیت ها را براساس جمعیت شناختی و رفتارهای مشتری همراه با درک خود از انگیزه ها و چالش های آنها، توسعه می دهند. برای استنتاج این موارد به شخصیت، می توانید مصاحبه های کیفی و نظرسنجی از مشتریان خود، فروشندگان (اگر شما یک تیم فروش دارید) انجام داده و همچنین تجزیه و تحلیل جمعیت شناختی، سازمان نگاری، رفتاری و داده خرید مشتری را انجام دهید که برای شما در پلتفرم اتوماسیون بازاریابی یا سایر سیستم ها در دسترس است. هرچه بهتر خریداران خود را درک کرده و واجد صفات انسانی نمایید، بازاریابی شما مرتبط تر خواهد بود.

اگر کسب و کار شما در خدمت چندین نوع از مشتریان (شناخت مخاطب) است، خواستار توسعه شخصیت های خریدار چندگانه خواهید شد. به عنوان مثال اگر شما یک سازمان B2B هستید، شخصیت های شما ممکن است شامل یک پشتیبان اجرایی، تصمیم گیرنده و کاربر باشد. اگر شما یک شرکت مصرف کننده هستید، احتمالا شخصیت های خود را حول اطلاعات جمعیت شناختی مانند سن، جنس، سطح درآمد و منطقه ایجاد خواهید کرد. برای اکثر سازمان ها، جایی بین 4 تا 6 نفر ایده آل است، اگر چه ممکن است برای یک مخاطب با پیچیدگی کمتر، شخصیت های کمتری ایجاد نمایید.

 

چرا شخصیت ها ایجاد می شوند؟ 

توسعه شخصیت های خریدار مستلزم برخی سرمایه گذاری های اولیه است، اما در سرتاسر چرخه عمر مشتری نتیجه مطلوب می دهد – نه فقط برای هدفگیری کمپین های بازاریابی شبکه های اجتماعی شما، بلکه همچنین در میان تمام تلاش های بازاریابی شما.

 

آنها لحن٬ سبک و استراتژی های ارائه برای محتوا را تنطیم می کنند:

برخی خریداران به یک صدای آرام و محاوره ای بهترین پاسخ را داشته، درحالیکه بقیه به یک لحن رسمی تر اعتماد می کنند. در ایجاد شخصیت های خودتان، بهترین لحن و سبک برای محتوای خود را خواهیدیافت.

 

آنها به شما می گویند که خریداران چگونه اطلاعات خود را دریافت می کنند و چگونه می خواهند آن را مصرف کنند:

آیا مخاطبان شما می خواهند دندان های خود را به راهنماهای ۱۰۰ صفحه ای فرو کنند یا گرافیک های کوتاه و شیک را ترجیح می دهند؟ آیا آنها زمان خود را صرف خواندن گزارش های شخص ثالث می کنند یا از اینستاگرام جستجو می کنند؟ این اطلاعات در مورد نحوه ایجاد و توزیع محتوا به شما آگاهی می بخشد.

 

آنها نوع محتوایی را که نیاز دارید٬ مشخص می کنند:

اگر محتوای موجود خود را توسط شخصیت ها طبقه بندی کنید، به آسانی می توانید ببینید که کدام شخصیت ها محتوای فراوانی دارند و کدام شخصیت ها به محتوای بیشتر نیاز دارند.

 

به شما کمک می کنند موضوعاتی را که باید در مورد آن ها بنویسید٬ هدف قرار دهید:

وقتی فقط می توانید بپرسید، چرا در مورد موضوعاتی که خریداران به آن اهمیت می دهند، تفکر می کنید؟ لیستی از موضوعات مربوط به هر شخصیت را ایجاد خواهید کرد.