Skip to content

بک لینک ها همیشه در یک سطح نیستند. برخی از انها عالی، برخی کم ارزش، آوردن برخی غیر ضروری و برخی دیگر ممکن است مضر باشند. پس چگونه انها را از هم تشخیص دهیم و بهترین بک لینک را انتخاب کنیم؟

خوب، ما اینجا حداقل 12 روش برای تشخیص بک لینک های ضروری و انتقال ارزش یک صفحه (یا همان لینک جویس) به یک صفحه دیگر را لیست کرده ایم، باید برای ساخت یک بک لینک مناسب تمام موارد زیر را در متن در نظر گرفت:

۱. اصول پیج رنک را دنبال کنید.

۲. از وبسایت های معتبر استفاده نمایید.

۳. وب سایت های مرتبط با موضوع خود را جستجو کنید.

۴. از منابع مختلف استفاده نمایید.

۵. لینک ها را در متن اصلی مشخص کنید.

۶. انکر تکست خود را تغییر دهید.

۷. انکر هارا با محتواهای مختلفی کامل تر کنید.

۸. لینک های نوفالو و دوفالو را انتخاب کنید.

۹. از کلیک برروی لینک ها اطمینان حاصل نمایید.

۱۰. به صفحه های مهم لینک دهید.

۱۱. لینک های خود را شلوغ نکنید.

۱۲. بک لینک های ادیتوریال را در اولویت قرار دهید.

 

۱- اصول پیج رنک را دنبال کنید.

اولین روش تعیین ارزش یک صفحه، پیج رنک است که با توجه دو اصل مهم تنظیم شده،

1) هرچه لینک های بیشتری به صفحه دهید، ارزش محتوای شما بیشتر می شود.

2) هرچه ارزش یک صفحه بیشتر باشد، بر صفحه های دیگر هم تاثیر مثبت میگذارد:

 

 

اگرچه عوامل زیادی بر لینک اکوییتی تاثیر میگذارند، اما این پیج رنک ها هستند که حرف اول را میزنند:

 

منظور از لینک بیلدینگ این است که باید لینکِ صفحه ها و وبسایت هایی که خود دارای لینک های دیگری از وب سایت های مختلف اند را در اولویت قرار دهیم. به عنوان مثال، اگر از سایت SEO Spyglass برای جستجوی وب سایت های مختلف و پیدا کردن لینک مناسب، استفاده میکنید باید به قسمت Domain InLink Rank توجه نمایید. زیرا هرچه، امتیاز وب سایتی بالاتر باشد، در مقابل تعداد بک لینک های بیشتری نیز خواهد داشت، و درنتیجه ارزش بیشتری برای وب سایت شما که به آن بک لینک می دهید ایجاد خواهد کرد:

 

 

۲- از وب سایت های معتبر استفاده نمایید.

یکی از عواملی که رتبه پیج رنک را کم نشان میداد، آپدیت جدید پنگوئن بود که در سال 2012 برای جلوگیری از خرید و فروش بک لینک سئو عرضه شد. گوگل با اپدیت جدید پنگوئن موافق نبود بنابراین شروع به بررسی دقیق تر لینک اکوییتی کرد. امروزه، تنها از لینک هایی میتوان استفاده کرد که وب سایت انها دارای کیفیت بالا، محتواهای با ارزش، بدون pbn وعملکرد پایین هستند.

با شناسایی هر تعداد لینک نامناسب، گوگل جستجوی صفحه و حتی وبسایت شما را جریمه می کند. نکته ی تاسف بار این موضوع این است که شما حتی نمیدانید از کدام منبع کم کیفیت استفاده کرده اید، و زمانی متوجه آن خواهید شد که مدت زیادی از تولید محتوای شما گذشته یا سئو منفی شده است. به همین دلیل، به شما توصیه میکنیم همیشه لینک هایی که استفاده میکنید را بررسی و نامناسب ترین انها را حذف نمایید.

خوشبخاته شما با استفاده از SEO spyglass میتوانید به راحتی لینک های نامناسب را شناسایی کنید. با الهام از جدید ترین بروزرسانی پنگوئن، ما جدول Penalty Risk را تهیه کردیم که در آن گزارش تمام دامنه های لینک  شده و امتیازات اسپم نشان داده می شود:

 

امتیاز این رده بندی طبق معیار های متفاوتی محاسبه میشود.

عواملی که برروی امتیاز انها تاثیر میگذارد عبارتند از، تعیین دامنه، نمره ی ip و c-block، نمایه گوگل، تعداد لینک ها، بهینه سازی متن انکور و موقعیت لینک ها.

در صورت یافتن بک لینک های مشکوک، شما میتوانید آنها را حین انجام عملیات های ویرایش و… به فایل disavow منتقل کرده و سپس از قسمت ابزار disavow آنهارا تغییر دهید.

پس از آن، گوگل خود به خود بلک لینک مورد نظر را حذف میکند.

 

۳- وب سایت های مرتبط با موضوع خود را جستجو کنید.

لینک مرتبط با موضوع و وب سایت، ارزش محتوایی بیشتری نسبت به لینک های متفرقه دارد. این مسئله کاملا منطقی است، زیرا گوگل، لینک ها را به عنوان پیش فرض نگه میدارد و اگر این پیش فرض از سمت افرادی باشد که از موضوع خود مطلع اند، ارزشمند تر است.

به عنوان مثال، اگر وبسایتی با عنوان مغازه دوچرخه سواری دارید، منطقی است که بخش جستجوی شما شامل لینکی برای نظر دادن، باشگاه دوچرخه سواری و فروشندگان تجهیزات دوچرخه باشد، اما داشتن بخشی با عنوان ” گل فروشی” در این لیست و در کنار این موضوعات خیلی مرسوم نیست.

آسان ترین راه پیدا کردن لینک و محتواهای مشابه برای موضوع مورد نظر، دنبال کردن منابعیست که رقبای شما از انها استفاده کرده اند. وب سایت هایی که به دو یا چند رقیب شما لینک داده اند، قطعا بک لینک های مطمئن تری دارند. این وب سایت ها از یک طرف، در زمینه ی موضوعاتی که شما و رقبایتان کار میکنند، فعالیت دارند. از طرف دیگر، برای میزبانی از بک لینک های شما همیشه باز هستند، زیرا هیچ ارتباط کاملا نزدیکی با رقبای شما ندارند.

برای این کار ابتدا به سایت SEO SPYGLASS بروید، روی قسمت Domain Comparison کلیک کنید، سپس Link Intersection  را بزنید و از آن قسمت به اضافه کردن برخی سایت های رقبای خود بپردازید. پس از اتمام فرایند تجزیه و تحلیل پروفایل بک لینک انها، لیست کاملی از منابعی که انها برای بک لینک ها استفاده کرده اند، نشان داده میشود.

 

 

۴- از منابع مختلفی استفاده کنید.

اگرچه در قسمت نمایه وب سایتها، لینک های ذکر شده مهم هستند اما زیرمجموعه این لینک ها نیز به همان اندازه مورد توجه قرار میگیرند. طبق شواهد، وبسایت هایی که منابع متنوعی برای لینک های خود دارند، رتبه بالاتری نیز در قسمت نتایج جستجو گرفته اند. حال این سوال به وجود خواهد آمد، شما به موضوعی که همیشه توسط یک فرد تکرار می شود بیشتر توجه می کنید یا موضوعی که افراد زیادی به تعریف آن بپردازند؟ احتمالا گزینه دوم جواب شماست.

 

 

منظور ما این است که برای لینک بیلدینگ ها به تعداد کمی لینک راضی نشید. قرار دادن یک لینک منبع در تمام محتواها ممکن است جذاب باشد اما ارزش فرصت ها را نیز همیشه مد نظر داشته باشید. شاید اضافه کردن لینک یک وب سایت جدید به همان محتوا از ارزش بیشتری برخوردار باشد.

 

۵- لینک ها را در متن اصلی مشخص کنید.

مفهوم “مدل جستجوی منطقی (Reasonable surfer)”، دقیقا در توصیف لینک هایی امده، که بر اساس مدل قرار گیری در صفحه ها ارزیابی میشوند. به علاوه، لینک ها همیشه برجسته هستند. قرار گیری در محتوای اصلی، برجسته شدن با یک انکور مناسب و داشتن تعداد زیادی متن مفید، ارزش زیادی از سمت این لینک ها به متن شما میدهد. با وجود این ویژگی ها، لینک ها در چه قسمت و موقعیت هایی میتوانند به این حد و اندازه ارزش داشته باشند؟

 

 

لینک هایی که در بخش های متفرقه یا در پاورقی ها قرار میگیرند از ارزش کمتری برخوردار اند و اغلب در سایت های مختلف میتوان انهارا مشاهده کرد. این لینک ها به هیچ صفحه یا محتوای خاصی مربوط نمیشوند. به علاوه، بخش های متفرقه یا پاورقی ها، مکان مناسبی برای جستجو نیستند.

 

۶- انکر تکست خود را تغییر دهید.

در گذشته، سئو، بر متن انکر هایی که مطابق کلمه کلیدی بودند، استوار شده بود. مثلا، اگر قرار بود راجب زغال اخته بلوبری بنویسید، باید تمام بک لینک متن انکر خود را با زغال اخته بلوبری شروع میکردید و به همین روش ادامه میدادید.

اما، دقیقا بعد از روزی که گوگل، نسخه پنگوئن جدید خود را منتشر کرد، شروع به یافتن نشانه هایی از وجود لینک بیلدینگ های غیر طبیعی کرد. یکی از این موارد، متن انکور های بیش از حد بهینه سازی شده بود. حال اگر، صد یا هزار متن انکر شما دقیقا مشابه هم باشند، چقدر ممکن است بک لینک های شما به طور طبیعی به وجود بیایند؟

امروزه بهترین استراتژی جلوگیری از سرقت ادبی یا کپی، تنوع بیشتر در موضوع متن انکر است. مثلا شما میتوانید از کلمات کلیدی اصلی یا برند تجاری خود استفاده و یک متن انکور مناسب و مفید تولید نمایید.

برای کمک به شما در جستجوی متن انکر های مختلف، ما در SEO SPYGLASS، بخش ANCHORE TEXTSPANEL را اضافه کرده ایم. که شما میتوانید از این بخش، برای جستجوی محبوب ترین و متنوع ترین متن انکر ها استفاده نمایید:

 

 

۷- انکر هارا با محتواهای مختلفی کامل تر کنید.

همانطور که در قسمت پایین مشاهده می کنید، گوگل همیشه لینک ها را ارزیابی و طبق اصول خود، انها را دسته بندی میکند. باتوجه به قوانین حق امتیاز، گوگل متن را به سمت چپ و لینک را در قسمت راست قرار میدهد و با تجزیه کلمات کلیدی صفحه را با قوانین خود مرتب میکند:

 

یکی دیگر از کاربرد های این قانون، بررسی مناسب بودن لینک هاست. به این صورت که گوگل کلمات کلیدی را با موضوع اصلی مقایسه میکند و سپس از مناسب بودن ان شمارا مطلع میکند. اما صفحات متفرقه شامل این بخش نمیشوند و کمتر کسی به انها توجه میکند.

برای بهینه سازی بک لینک های خود حتما از بک لینک های مرتبط با محتوای خود و کلمات کلیدی مناسبی استفاده نمایید.

 

۸- لینک های نوفالو و دوفالو را انتخاب کنید.

در سال ۲۰۰۵، گوگل لینک های نوفالو را معرفی کرد تا با کامنت های اسپم مبارزه کند. با کمک این لینک ها، فردی که در کامنت ها لینک میگذاشت، دیگر نمیتوانست روی وبسایت کامنت گیرنده تاثیر بگذارد به همین دلیل صفحه گیرنده هیچ رتبه مثبتی به دست نمی اورد. در نتیجه، چنین روشی مانع از انتشار لینک های اسپم در سراسر وبسایت شد.

امروزه بیشتر از ۲.۰ درصد از پلتفرم هایی که افراد در آنها محتوا تولید میکنند، از ویژگی نوفالو برخوردار هستند. به علاوه این ویژگی شامل تمام شبکه های اجتماعی، وب سایت های محتوا و وبلاگ نویسی مانند MEDIUM، وب سایت های پرسش،پاسخ مانند QUORA و انجمن های مختلف مانند reddit و همچنین وب سایت های نظردهی مانند disqus نیز میشود. اگر میتوانید از لینکی بدون اجازه استفاده نمایید در نتیجه آن لینک نوفالو شناخته میشود.

گاهی درحال مذاکره برای نوشتن پست مهمان و وبلاگ هستید، به دلیل کم بودن اعتبار شرکتتان، تنها لینک های نوفالو هستند که به شما پیشنهاد میشوند زیرا وب سایت ها به دلیل سیاست های مختلف ارتباطی، مایل به اشتراک گذاری لینک اکوییتی های خود نیستند. به علاوه، همیشه قبل استفاده از لینک های مختلف، از محبوب بودن موضوع انتخابی خود اطمینان حاصل نمایید.

اگر از سایت seo spyglass، برای جستجوی بک لینک های خود استفاده میکنید، میتوانید از بخش لینک های دوفالو با وب سایت هایی که مایل به اشتراک لینک های خود هستند، مطلع شوید:

 

 

۹- از کلیک برروی لینک ها اطمینان حاصل نمایید.

یکی از امتیازات جستجو در گوگل، ارتباط بک لینک ها و ترافیک وب سایت است. در این روش گوگل مجموعه ای از وب سایت های مختلف را تحلیل و یک معیار کلی از ترافیک ارائه میدهد. در صورتی که تعداد بازدید کنندگان و بک لینک های وب سایت شما یکسان نباشد، لینک های شما نادیده گرفته میشود و در نتیجه رتبه جستجوی گوگل شما کم میشود.

درحال حاضر، این روش تنها یک امتیاز مثبت است و گوگل هیچ استفاده ای از این فناوری نمیکند. اما برای جلوگیری از وقوع اتفاقات فوق، ابتدا، شما باید حین نوشتن پست های مهمان، از پر کردن بیش از حد محتوای خود با بک لینک جلوگیری و تنها لینک هایی که محبوب تر اند و درصد بالایی ممکن است روی انها کلیک کنند، را وارد نمایید. ثانیا، از قرار دادن بک لینک ها در وب سایت های غیر مجاز و جعلی خودداری کنید- و درصورت نداشتن هیچ گونه ترافیک وب سایت تعداد لینک های خود را افزایش دهید.

 

۱۰- به صفحه های مهم لینک دهید.

یکی دیگر از امتیازات جستجوی گوگل نادیده گرفته شدن بک لینک ها، بعد از مدتهای طولانیست. ایده آنها این است که اگر صفحه شما هنوز در اوج قرار دارد، بک لینک های جدیدی به آنها اضافه کنید. و گوگل با انجام چند معادله ریاضی ساده و گرفتن تعدادی از بک لینک های شما، انرا به سن صفحه تقسیم و نرخ لینک ها را تعیین میکند. اگر نرخ لینک بالا باشد، رتبه شما نیز بالاتر خواهد بود.

به نظر میرسد این مرحله کمی مبهم و پیچیده است اما مفاهیمی که بیان شد کامل منطقیست. درکل اگر میخواهید صفحات مهم شما در اوج بمانند، باید به آنها بک لینک های جدیدی اضافه کنید. یکی از راه های رسیدن به این هدف، حفظ کردن لینک های این صفحات هنگام نوشتن یک محتوای جدید است. در غیر این صورت شما میتوانید با بروزرسانی صفحات قدیمی خود و انتشار انها، بک لینک های مفید تر و خواننده های جدیدتری به دست آورید.

 

۱۱- لینک های خود را شلوغ نکنید.

باتوجه به دلایل فوق، لینک های زیاد هم همیشه خوب نیستند. دراصل این لینک ها باعث میشوند اطلاعات مفید محتواها از طرف هر لینک به طور کامل ارائه نشود. یعنی، هر لینک به تنهایی ممکن است کمتر مورد توجه قرار بگیرد. این کار تنها تعداد لینک ها را افزایش میدهد و ترافیک وب سایت ثابت باقی می ماند. با استفاده از لینک های فراوان، تنها صفحه شما شلوغ  و در مواردی ممکن است به عنوان اسپم شناخته شود.

 

۱۲- بک لینک های ادیتوریال را در اولویت قرار دهید.

با اینکه گوگل دررابطه با مواردی که در خصوص بک لینک ها، ارجحیت دارند، چیزهای زیادی گفته است اما مهم ترین قانون این است که بک لینک ها باید به صورت ادیتوریال قرار گیرند. این بدان معناست که صاحب وب سایت باید لینک های مختلف را به صورت هدفمند اضافه نماید.

بک لینک هایی که نمیتوانند به صورت ادیتوریال قرار گیرند با اعلام گوگل، عبارتند از، تبلیغات، محتوای تولید شده توسط یک کاربر، فهرست ها و وب سایت های بوکمارک، لینک های خودکار، لینک های سایت های مختلف و لینک های موجود در ویجت های سایت.

مطالب مشابه

هنوز هیچ دیدگاه ثبت نشده است، لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *