Skip to content

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

باید به کاربران اینترنتی حق داد که قبل از اینکه اقدام به خرید بکنند بخواهند از فروشگاه اینترنتی شما مطمئن شوند که نکند شما کلاه بردار باشید. به هر حال آن‌ها دارند یک مبلغی را می‌پردازند و دوست ندارند این مبلغ در ازای هیچ باشد. حال اگر شما بخواهید این اطمینان را به مشتریانتان بدهید، چه کار خواهید کرد؟

بهترین پیشنهاد در این زمینه گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی برای فروشگاه اینترنتی خود است.

 

نماد الکترونیکی یا نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

نماد اعتماد الکترونیکی

نماد الکترونیکی یک لگو است از طرف مرکزتوسعه تجارت الکترونیکی که صلاحیت و هویت فروشگاه اینترنتی شما را تأیید می‌کند. داشتن نماد اعتماد الکترونیکی کمک می‌کند تا مخاطبین فروشگاه اینترنتی به اعتبار سایت اعتماد کنند و راحت‌تر اقدام به خرید نمایند.

 

چند نوع نماد اعتماد الکترونیکی داریم؟

میزان کیفیت و قابل اطمینان بودن یک فروشگاه اینترنتی از طرف مرکزتوسعه تجارت الکترونیکی با تعداد ستاره‌های نماد الکترونیکی مشخص می‌شود. انواع نماد الکترونیکی به صورت زیر است:

 • نماد موقتمختص به سایت‌ فروشگاه اینترنتی با حداقل معیارهای موجود.
 • نماد دائم یک ستارهسایت هایی که حداقل شرایط را برای گرفتن نماد الکترونیکی دارند..
 • نماد دائم دو ستارههمانند نماد یک ستاره و همچنین داشتن گواهی SSL

 

آیا گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی برای فروشگاه اینترنتی لازم است؟

گرفتن نماد الکترونیکی مزایای زیر را به همراه دارد:

 • جلب اعتماد مشتریان فروشگاه اینترنتی
 • توانایی دریافت درگاه پرداخت آنلاین
 • بستن قرارداد با اداره پست برای سیستم تحویل در محل

 

شرایط اعطای لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی

 

1. عرضه کالا یا خدمات در سایت

اگر سایت شما یک سایت تبلیغاتی است و صرفاً می‌خواهید محصولات یا خدمات خود را معرفی کنید اصلاً نیازی به دریافت نماد الکترونیکی ندارید. نماد اعتماد الکترونیکی فقط برای فروشگاه اینترنتی صادر می‌گردد.

 

2. درج قیمت محصولات یا خدمات

شما باید حتماً قیمت محصول یا خدمت خود را در معرض دید مشتری قرار دهید.

 

3. صاحب امتیاز دامنه

فردی که می‌خواهد نماد الکترونیکی را بگیرد باید صاحب دامنه سایت نیز باشد. اگر می‌خواهید بدانید امتیاز دامنه سایت شما متعلق به چه کسی است می‌توانید از سایت Whois.com استفاده کنید.

 

4. تأیید صلاحیت

پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجاباید هویت فردی شما را تأیید کند. نتیجه استعلام تأیید صلاحیت در پرونده نماد اعتماد الکترونیکی در سامانه ثبت می‌شود. نیازی به اقدام خاصی برای این مرحله نیست و مراحل به صورت خودکار انجام می‌شود.

 

5. حداقل سن 18 سال (و کارت پایان خدمت برای آقایان)

مدارک مورد نیاز

متقاضیان حقیقی:

 • تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود)
 • تعهدنامه شخصیت حقیقی

متقاضیان حقوقی (تجاری / غیرتجاری):

 • تصویر آگهی روزنامه رسمی
 • تصویر اصل اساسنامه
 • آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت‌مدیره (در صورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)
 • تعهدنامه شخصیت حقوقی
 • تصویر پروانه / مجوز فعالیت

 

ثبت نام و مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

1. ثبت نام در سایت enamad

برای ثبت نام به آدرس https://reg.enamad.ir/Panel مراجعه کنید و مراحل ثبت نام را انجام دهید.

نوع دریافت نماد الکترونیکی را به صورت شخص حقیقی یا شخص حقوقی مشخص کنید.

اطلاعات خودتان از جمله نام و نام خانوادگی، کد ملی، شناسه کاربری و رمز عبور را وارد کنید. و تیک دوگزینه پایین را بزنید و بر روی دکمه تأیید کلیک نمایید.

ثبت نام در سایت enamad

سپس لینک فعال‌ سازی برای شما ایمیل می‌شود. روی آن کلیک کنید تا حساب شما فعال شود.

 

2. تکمیل اطلاعات

بعد از فعال سازی حساب خود وارد پنل کاربری شوید به بخش تکمیل اطلاعات بروید و روی تکمیل فرم اطلاعات کلیک کنید. در این قسمت باید مشخصات شخصی خود را به طور کامل وارد نمایید.

بعد از این مرحله باید تصویر اسکن شده صفحه اول شناسنامه، تصویر پرسنلی و تصویرکارت پایان خدمت (درصورت لزوم) رابارگذاری کنید. پسوند فایل شما باید jpg یا png و حجم آن از 1000 کیلوبایت کمتر باشد.

بارگذاری مدارک

در گام بعدی اطلاعات تماس از جمله تلفن همراه و تلفن ثابت خود را وارد کنید و از طریق دستورالعمل‌های ذکر شده، عملیات احراز هویت را انجام دهید.

 

3. افزودن کسب و کار

از منوی کسب و کار به بخش افزودن کسب و کار بروید و مشخصات خواسته شده را با دقت وارد کنید.

در قسمت اطلاعات جهت بررسی فرایند خرید باید یک نام کاربری و رمز عبور آزمایشی در فروشگاه خود بسازید و آن را در اینجا وارد نمایید.

4. تأییدیه فنی

از منوی مدیریت کسب و کار، در مقابل نام دامنه سایت‌تان، بر روی لینک تأییدیه فنی کلیک کنید. از طریق یکی از روش‌هایی که توضیح داده شده تأییدیه فنیخود را بگیرید.

5. احراز صحت اطلاعات کسب و کار

در این مرحله آدرس فیزیکی فروشگاه اینترنتی شما به وسیله ارسال بسته پستی، چک می‌شود. محتوای این بسته یک کد است که باید بعد از دریافت، آن را در سامانه نماد و در بخش مدیریت کسب و کار » تأیید صحت آدرس محل کسب و کار، وارد کنید..

در بسته ارسال شده علاوه بر کد، تعهدنامه نماد در بسته موجود می‌باشد که باید این تعهدنامه را تکمیل کرده و سپس با حضور در دفاتر اسناد رسمی امضا نمایید.

 

6. تکمیل فرم نظرسنجی

یک نظرسنجی از طرف سازمان توسعه تجارت الکترونیک است که پر کردن آن اختیاری است و برای به دست آوردن آمار از کسب و کارهای آنلاین از آن استفاده می‌شود.

بررسی چک‌لیست الزامات نماد اعتماد الکترونیکی

اگر می‌خواهید سریع تر نماد الکترونیکی خود را دریافت کنید تمام موارد این لیست را چک کنید و موارد خواسته شده را به طور دقیق انجام دهید. هر نقص در پرونده شما باعث می‌شود تا بازهم شما در نوبت بررسی مجدد قرار گیرید.

 

7. بررسی چک‌لیست الزامات نماد اعتماد الکترونیکی

اگر می‌خواهید سریع تر نماد الکترونیکی خود را دریافت کنید تمام موارد این لیست را چک کنید و موارد خواسته شده را به طور دقیق انجام دهید. هر نقص در پرونده شما باعث می‌شود تا بازهم شما در نوبت بررسی مجدد قرار گیرید.

8. بررسی مدارک فیزیکی

بعد از اینکه فروشگاه اینترنتی شما تأیید شد، حال نیاز است تا مدارک فیزیکی برای کارشناسان پست شود. برای این کار، بسته پستی تعهدنامه گواهی امضا به همراه تمامی مجوزها کپی برابر اصل شده و مهر شده دفتر اسناد رسمی و مدارک مربوط را برای سازمان توسعه تجارت الکترونیک به آدرس تهران – صندوقپستی6385- 14155 ارسال کنید و سپس کد مرسوله را به کارشناسان اعلام نمایید.

 

9. اعطای نماد الکترونیکی

در این مرحله می‌توانید کد لوگوی نماد اعتماد را در سایت خود قرار دهید.

 

10. درج کد لگو در سایت

پنل کاربری نماد الکترونیکی به بخش مدیریت کسب و کارها بروید و در مقابل نام دامنه سایت، روی گزینه دریافت کد نماد کلیک نمایید.

درج لوگو اینماد

کد به نمایش درآمده را کپی کنید و در قسمت دلخواه سایت خود، قراردهید. درضمن،اگر یک فروشگاه اینترنتی وردپرسی دارید، می‌توانید با استفاده از افزونه وردپرس Logo Manager For Enamad تنظیمات بیشتری بر روی لوگوی اعتماد فروشگاه اینترنتی خود داشته باشید.

 

اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی چقدر است؟

نماد اعتماد الکترونیکی یک‌ سال اعتبار دارد بوده و 3 هفته مانده به انقضای اعتبار نماد اعتماد باید اطلاعات فرم ثبت‌نام خود را به‌روز کنید.

اگر برای فروشگاه اینترنتی شما تخلفی ثبت نشده باشد، نماد شما بازهم تأیید می‌شود در غیر این صورت ممکن است برای یک سال نماد شما تأیید نشود.

 

چگونه نماد را لغو کنم؟

برای لغو نماد باید درخواست ابطال خود را با ذکر علت، نام صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی و امضا، آدرس دامنه و شناسه کاربری به همراه کپی صفحه اول شناسنامه یا کارت ملی، در سربرگ فروشگاه یا یک برگ عادی نوشته و به شماره فکس 88968072 (مرکزتماس) ارسالنمایند. بعدازباطلشدنپرونده، آدرس دامنه از لیست کسب و کارهای دارای ای نماد حذف می‌شود و درگاه پرداخت اینترنتی نیز قطع می‌گردد.

 

تغییر شخصیت حقیقی به حقوقی و بالعکس

از طریق پنل کاربری خود از منوی پشتیبانی به بخش ارسال تیکت بروید و در آنجا درخواست خود را مبنی بر تغییر شخصیت حقیقی به حقوقی یا بالعکس را ارسال کنید.