Skip to content

شاید خوانده باشید که گوگل و موتورهای جستجو از 200 شاخص رتبه بندی در الگوریتم خود استفاده می کند. خوشبختانه ، برای موفقیت در سئو نیازی به تسلط بر تمام 200 شاخص ندارید. در واقع به جای این موضوع سعی داریم تا به گروه کوچکی از فاکتورهایی که بیشترین تاثیر را در سئو دارند بپردازیم. 

 

13 شاخص رتبه دهی موتورهای جستجو

در ادامه به 13 شاخصه رتبه بندی که هم اکنون(2020) گوگل در رتبه دهی خود استفاده می کند خواهیم پرداخت:

 

1. کیفیت محتوا

کیفیت محتوا یک فاکتور رتبه دهی حیاتی است.می توانید سایتی داشته باشید که از نظر سئو کاملاً بهینه شده باشد. اما اگر محتوای شما کم رنگ باشد، به سادگی رتبه بندی نخواهد شد. سوال این است:

وقتی صحبت از سئو می شود ، “محتوای با کیفیت” چگونه به نظر می رسد؟ 

 

دقیق

گوگل محتوایی می خواهد که به طور کامل به سؤال شخص پاسخ دهد. احتمالاً به همین دلیل است که مطالعات نشان داده که محتوای طولانی تر، رتبه بالاتری نسبت به محتوای کوتاه بدست می آورد:

بنابراین اطمینان حاصل کنید که محتوای شما دقیق و کامل است.

 

مفید

به عبارت دیگر: 

آیا محتوای شما آنچه را که یک کاربر از جستجوی گوگل می خواست را برآورده می کند؟ 

به عنوان مثال ، فرض کنیم شما عبارت “مبلمان اداری” را جستجو می کنید. پستی که شامل توضیحات درباره ؛انواع مبلمان اداری با توجه به فضای کاری؛ است بسیار مفیدتر از یک نظر کوتاه درباره اینکه مبلمان اداری چیست می باشد.

محتوای مفید

بنابراین مطمئن شوید که محتوای شما کاملاً مفید است.

 

ساختار یافته

محتوای مناسب برای سئو بسیار ساختار یافته است.  چرا این موضوع مهم است؟

نخست، خواندن مطالبی که به خوبی ساختار بندی شده اند آسان است. این بدان معنی است که کاربران می توانند جواب سوال خود را سریع تر دریافت کنند.دوم، سازماندهی محتوای شما به بخش های مختلف گوگل کمک می کند تا بفهمد که کل محتوای شما در چه موردی است.

محتوای ساختار بندی شده

پس اطمینان حاصل کنید که محتوای شما ساختار یافته و سازمان یافته است.

 

۲. منحصر به فرد بودن محتوا

اینکه یک بخش عالی از محتوای کامل، مفید و ساختار یافته داشته باشید یک طرف موضوع است. اما اگر اطلاعات موجود در جای دیگری را مجدداً مورد استفاده قرار دهید(کپی کنید)، احتمالاً رتبه خوبی نخواهد گرفت. (از این گذشته ، گوگل از قبل محتوایی با همان اطلاعات در فهرست خود دارد. چرا باید محتوای شما را بالاتر از آن قرار دهد؟) به همین دلیل باید محتوای شما متفاوت از مطالب موجود در صفحه 1 نتایج گوگل باشد. وقتی این کار را کردید ، یک گام بزرگ در این رقابت برداشته اید. 

به عنوان مثال ، وقتی برای شرکت مشاوره مدیریت ایلیا راهنمای بررسی صنعت بانکداری در ایران را منتشر کردم ، هیچ چیز دیگری مانند آن در وب وجود نداشت:

و به دلیل اینکه محتوای من ارزشی ایجاد کرده که هیچ محتوای دیگری انجام نداده، در طی چند هفته شروع به کسب رتبه در صفحه گوگل برای عبارت جستجوی “Iran Banking Industry” کرد. 

منحصر به فرد بودن محتوا

3. صفحه کاملاً قابل پیمایش

اگر می خواهید رتبه خوبی کسب کنید، بسیار مهم است که موتورهای جستجو بتوانند مطالب موجود در صفحه شما را کاملاً پیمایش وفهرست بندی Index کنند. به عبارت دیگر:

اگر موتورهای جستجو از دسترسی به صفحه منع شده باشند(بعنوان مثال از Robots.txt) اصلا آن صفحه را ایندکس نمی کنند. 

و اگر آنها نتوانند به قسمت خاصی از صفحه شما دسترسی پیدا کنند، به نمایش موتور جستجوی شما نیز آسیب خواهد رساند. 

index

با استفاده از ویژگی “URL Inspection” در کنسول جستجوی گوگل می توانید به راحتی بررسی کنید که آیا صفحه شما برای موتورهای جستجو کاملاً در دسترس است:

index

۴. سایت بهینه شده برای موبایل

گوگل اعلام کرده است:

“صفحات موبایل که تجربه جستجوی ضعیفی را ارائه می دهند ممکن است تنزل رتبه پیدا کنند یا با اخطار در نتایج جستجوی تلفن همراه نمایش داده شوند.”

به عبارت دیگر:

برای رتبه بندی در سال 2019 ، سایت شما نیاز دارد تا به خوبی در هر دستگاه و پلتفرمی کار کند.(دسکتاپ ، تلفن همراه ، تبلت و تلویزیون)

خوشبختانه ، گوگل ابزاری عالی و رایگان با نام ” Mobile-Friendly Test” ایجاد کرده است.

mobile friendly

این ابزار به شما می گوید که آیا صفحه شما برای موبایل بهینه شده است یا نه… همراه با توصیه های خاص برای رفع آن.

mobile friendly

۵. تعداد بک لینک Backlink

بک لینک مانند رأی از وب سایت دیگری است. موتورهای جستجو مانند  Bingو Google این آراء را اندازه می گیرند و از آنها استفاده می کنند تا بفهمند کدام صفحات شایسته 10 رتبه اول هستند. 

بک لینک های بیشتر برای یک صفحه منجر میشود تا در نتایج جستجو رتبه بهتری کسب کنند. 

 

۶.قدرت دامنه Domain Authority

لینکی که مستقیما به صفحه ای اشاره می کند٬ به رتبه بندی بهتر آن صفحه کمک خواهد کرد. 

همچنین این لینک ها به تقویت قدرت کلی دامنه شما که بطور کلی قدرت سایت شما نیز هست کمک می کند.

و هر قدر قدرت دامنه شما بالا باشد صفحات سایت شما نیز رتبه بندی بهتری کسب خواهند کرد.

بهترین راه برای تقویت قدرت دامنه ایجاد سایت عالی و بی نظیر است.

 

۷. انکر تکست Anchor Text

گوگل از انکر تکست استفاده می کند تا بفهمد صفحه درباره چیست.

به عنوان مثال ، شخصی که اخیراً با انکر تکست ، سایت خود را به سایت یک شرکت دیگر “پارتیشن اداری” پیوند داده است:

Anchor Text

این متن لنگر به گوگل میگوید که ” افراد دیگر با انکر تکست پارتیشن اداری‘ به این صفحه متصل می شوند. این صفحه باید در مورد پارتیشن اداری باشد”.

 

۸. سرعت بارگذاری

سرعت بارگذاری سایت شما یک عامل رتبه بندی بسیار مهم است. (به ویژه اینکه صفحه شما در دستگاه های تلفن همراه چقدر سریع بارگذاری می شود)

در حقیقت، حتی گوگل نیز به این موضوع تاکید دارد و گفته است که “سرعت صفحه یک عامل رتبه بندی برای جستجوگرهایی است که از موبایل استفاده می کنند.”

 

۹. استفاده از کلمات کلیدی

میخواهم کمی صریح صحبت کنم، پس به ادامه صحبت ها توجه کنید:

اگر می خواهید برای یک کلمه کلیدی رتبه ای کسب کنید ، باید از آن کلید واژه در صفحه خود استفاده کنید.

در غیر این صورت ، گوگل نخواهد فهمید که صفحه شما در مورد آن کلمه کلیدی است.

keyword

بعنوان مثال، در اینجا صفحه ای از سایت که در مورد کلمه “سرنخ تجاری” بهینه سازی شده آورده شده است.

lead generation

همانطور که می بینید ، من چند بار از کلمه کلیدی “سرنخ تجاری” در محتوای خودم استفاده کرده ام.

(باید این نکته را هم یادآوری کنم که من زیاده روی نکرده و بیش از 100 بار از کلمات کلیدی خود استفاده نمی کنم. این کار اصطلاحاً “پر کردن کلمه کلیدی”(keyword stuffing) نامیده می شود که می تواند کارکرد منفی داشته و در مقابل اقدامات شما برای سئو عمل کند).

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید:

لازم نیست هر بار دقیقا از کلمه کلیدی خاصی استفاده کنید. در حقیقت، هوشمندانه است که طیفی از کلمات کلیدی مختلف خود را در محتوا به کار بگیرید. به عنوان مثال ، اگر کلمه کلیدی شما “بازاریابی دیجیتال” است ، می توانید از اصطلاحاتی مانند “تبلیغات آنلاین” و ” “کانال های بازاریابی دیجیتال” نیز استفاده کنید.

keyword

۱۰.Google Rank Brain

RankBrain بخشی اصلی از الگوریتم گوگل است. RankBrain چقدر مهم است؟

خب، گوگل تأیید کرده است که RankBrain یکی از سه عامل برتر رتبه بندی آنهاست:

کار اصلی RankBrain این است که بفهمد جستجوگر چه می خواهند … و بهترین نتایج جستجو را برای آنها ارائه دهد.  از آنجا که RankBrain یک الگوریتم یادگیری ماشین است، دائما در حال تغییر است. که باعث می شود بهینه سازی برای آن مشکل باشد. بنابراین توصیه من این است:

بهترین راه برای “بهینه سازی” برای RankBrain ، ایجاد محتوای عالی است که جستجوگران را خوشحال می کند.

 

۱۱.تطابق با علاقه مندی های جستجو 

آیا محتوای شما مطابق آنچه جستجوگر در آن لحظه خاص می خواهد است؟ اگر چنین است، شما افزایش رتبه زیادی  پیدا خواهید کرد. دلیل این امر است که گوگل در تلاش است تا تاثیر عوامل رتبه بندی سنتی (مانند کلمات کلیدی و پیوندها) را به نفع عوامل رتبه بندی که به این سوال پاسخ می دهند ، کاهش دهد: “آیا این محتوا به جستجوگرها آنچه را که به دنبال آن بودند را می دهد؟”

در حقیقت ، گوگل از هزاران “ارزیاب کیفی” استفاده می کند تا بسنجد که نتایج جستجو تا چه اندازه علاقه مندی های جستجو را برآورده می کنند. 

با یک مثال چطورید؟

بگذارید فرض کنیم که شما یک جستجوی ساده برای “پارتیشن اداری” انجام داده اید. گوگل به صورت دقیق نظارت می کند که شما چگونه با نتایج جستجو برخورد می کنید. به عنوان مثال، اگر روی اولین نتیجه کلیک کنید – و به سرعت به نتایج جستجو بازگردید – این یک نشانه قوی است که نتیجه برای شما رضایت بخش و خوشحال کننده نبوده است.

seo

(عمل جستن پیرامون نتایج و بالا پایین کردن آنها “Pogosticking” نامیده می شود)

اما اگر بر روی نتیجه کلیک کنید و دقیقاً همان چیزی را که به دنبال آن بودید را بدست آورید، گوگل آن نتیجه را به بالای صفحه سوق می دهد.

 rank

۱۲. تازه بودن محتوا

گوگل علاقه ای به رتبه بندی محتوای قدیمی ندارد. به همین دلیل ممکن است متوجه شده باشید که محتوای جدید باعث بهبود رتبه بندی موقتی می شود:

Search engine

(معمولاً برای یک یا دو روز)

گفته شد که، “تازگی” محتوا بعد از هفته و ماه ها از انتشار آن مهم است. به طور خاص، گوگل می خواهد ببیند که محتوای شما هنوز هم مرتبط و به روز است. برای مثال، بگذارید فرض کنیم که شما یک راهنمای طولانی برای خرید آیفون را منتشر کرده اید.

iphone

خب، اگر آن محتوا را به طور مرتب به روز نکنید، به سرعت تاریخ گذشته خواهد شد. گوگل تازگی محتوا را مستقیماً اندازه گیری می کند (بررسی می کنند که آیا محتوا از زمان انتشار آن به روز شده است … و چند بار.) همچنین گوگل از سیگنال های تجربه کاربران استفاده می کنند تا ببینند آیا افراد با محتوای شما ارتباط متفاوتی برقرار می کنند (به عنوان مثال ، اگر افراد بلافاصله از صفحه شروع جسته و خارج شوند سیستم متوجه می شوند). به همین دلیل مهم است که مرتباً محتوای خود را به روز کنید تا آن را تازه نگه دارید.

اما حتی اگر شما در صنعت در حال تغییر و تحولی(پویا) مانند سئو نیستید، من هنوز هم توصیه می کنم یک بار در سال محتوای خود را به روز کنید تا آن را به چشم گوگل و موتورهای جستجو (و کاربران) تازه نگه دارید.

 

۱۳. E-A-T

جدیدترین دستورالعملهای کیفیت جستجوی گوگل:

  • میزان تخصص (Expertise)
  • اعتبار (َUthoritativeness)
  • اعتماد Trustworthiness)

به عبارت دیگر:

گوگل می خواهد محتوایی را که توسط کارشناسان واقعی و اصلی موضوع در مورد آن موضوع نوشته شده، تبلیغ و ترویج کند. در اینجا 3 نکته سریع برای کمک به شما در بهینه سازی E-A-T ارائه شده است.

نویسندگان را مشخص کنید

شناسایی نویسنده بخش خاصی از محتوا را برای گوگل آسان کنید. و هر زمان که ممکن باشد با متخصصان صاحب نام در زمینه کاری خود همکاری کنید.

شفاف باشید

اطمینان حاصل کنید که کاربران می توانند به راحتی با شما تماس بگیرند (با استفاده از فرم تماس یا آدرس ایمیل).

موضوع خوشنامی

ارزیابهای کیفی گوگل و موتورهای جستجو مسئول هستند تا اعتبار خارج از سایت یک وبسایت را ارزیابی کنند. به عبارت دیگر:

آنها بر آنچه افراد آنلاین درباره سایت شما می گویند نظارت دارند. و اگر سایت شما برای انتشار مطالب مفید و قابل اعتماد معروف باشد، می تواند به صورت موثری به رتبه بندی بهتر شما کمک کند.